Twoja obecność ma znaczenie

Czy musisz być pielęgniarką, psychologiem, lekarzem, aby nieść pomoc innym podczas pandemii? Czy odnosisz wrażenie, że niesienie pomocy wymaga od Ciebie heroizmu lub altruizmu? Otóż NIE. Wystarczy, że jesteś tym, kim jesteś. WYSTARCZY, ŻE JESTEŚ SOBĄ. Będąc sobą posiadasz OGROMNĄ MOC. Nie pozwól, by ktoś wmówił Ci inaczej.

CO TO ZA MOC? – PYTASZ

Otóż, to TWOJA OBECNOŚĆ, którą możesz się podzielić z innymi. Ty i Twoja obecność to najcenniejszy skarb i prezent, jakim możesz kogoś obdarować. Nie musisz wychodzić z domu. Nie musisz ubierać stroju ochronnego. W zamian za to możesz do kogoś ZADZWONIĆ. Tak, zadzwonić. Tylko tyle i aż tyle.

Samotność, odosobnienie, strach – to właśnie najbardziej doskwiera każdemu z nas. Martwimy się, czy damy sobie radę, czy nie stracimy pracy, czy wyżywimy rodzinę. Obawiamy się, czy poradzimy sobie ucząc się zdalnie, samodzielnie. Co się stanie z naszymi planami. Boimy się tego, co się wydarzy jutro, za tydzień, za miesiąc. Napawa nas lękiem myśl, że ktoś bliski zachoruje. Czujemy się samotni, boimy się i w tym wszystkim staramy się zachować spokój. Zobacz, jak wiele nas łączy.

Czego zatem potrzebujemy? Potrzebujemy obecności drugiej osoby. Tego, by ktoś się nami zainteresował. Współodczuwał. Rozmawiał z nami. Nic tak nie podnosi na duchu, jak rozmowa z kimś, kto darzy nas uczuciem, potrafi wysłuchać i być z nami w trudnych chwilach. I wiesz… Do tego właśnie Cię zapraszam. Byś był OBECNY PRZY DRUGIEJ OSOBIE.

JAK TO ZROBIĆ?

Pomyśl o osobie, której dawno nie widziałeś lub z którą dawno nie rozmawiałeś. O starym znajomym, ulubionej nauczycielce, przyjacielu z dzieciństwa, cioci, która bawiła się z Tobą za młodych lat. Pomyśl o kimś, kto jest Ci bliski i z kim rzadko masz kontakt. Sięgnij po kartkę papieru i wypisz te osoby.

Tak. Zrób to teraz. Serio.

ZASTANAWIASZ SIĘ, O CZYM ROZMAWIAĆ PO LATACH?

Napisałam wcześniej, że wiele nas łączy. To dlatego, że wszyscy boimy się i martwimy się. Pandemia, kwarantanna to coś, co dotyczy nas wszystkich. Mnie, Ciebie oraz naszych bliskich. Każdego. Zacznij więc po prostu od prostych słów: “Cześć. Dawno się nie słyszeliśmy. Zastanawiam się jak się masz?”. Uwierz mi, że później pójdzie z górki. Pamiętaj, że wystarczy, że JESTEŚ SOBĄ. To bardzo dużo. To, że ZADZWONISZ i po prostu potowarzyszysz przez chwilę tej drugiej osobie sprawi, że poczuje się lepiej. Będzie mogła podzielić się z kimś swoimi obawami, emocjami i będzie mieć świadomość, że jest ktoś bliski. Ktoś zainteresowany. Ktoś, kto rozumie.

MASZ TELEFON? ZADZWOŃ!

Wypisałeś imiona osób, z którymi dawno nie byłeś w kontakcie? Jeszcze nie? OK. To TERAZ JEST DOBRY MOMENT. Zamknij na chwilę oczy i przywołaj obraz osoby, którą lubisz. Przywołaj obraz kolejnej. I kolejnej. Sprawdź, z którą z nich dawno nie rozmawiałeś. Sięgnij po telefon. Zadzwoń i powiedz: “Cześć. Dawno się nie słyszeliśmy. Zastanawiam się jak się masz?”.

Być przy kimś w trudnych chwilach to najcenniejszy skarb i najpiękniejszy prezent, którym możesz kogoś obdarować. Dzwoniąc, informujesz, że JESTEŚ. A więc? Chcesz poznać moc swojej obecności? Doświadczysz jej już podczas pierwszego telefonu. Szybko zobaczysz, że osoba, do której dzwonisz będzie mile zaskoczona. Ucieszy ją telefon od Ciebie. To przecież takie ludzkie i piękne – porozmawiać. Tobie też zrobi się lepiej. Zobaczysz.

UDOSTĘPNIJ.

Naszą intencją jest pokazanie ludziom, że nie muszą wykazywać się pomocą ponad swoje siły. Jako społeczność chcemy pokazać, że każdy z nas może pomóc w prosty sposób – dzwoniąc do bliskich i odnawiając z nimi kontakt. Dzięki temu wspólnie leczymy samotność, pozwalamy na uwolnienie skrywanych emocji, doznajemy uczucia więzi. W sytuacji pandemii to naprawdę BARDZO DUŻO.

Dlatego też zapraszam Cię do tego, abyś udostępnił nasz plakat w mediach społecznościowych. Na facebooku, instagramie. Tworząc post, napisz o swoim doświadczeniu, jak to było w Twoim przypadku zadzwonić do bliskich. Może ktoś do Ciebie zadzwonił i byłeś tym mile zaskoczony. Może zauważyłeś, że mimo upływu lat, wciąż znajdujesz z kimś wspólny język. Twoja wypowiedź doda ODWAGI innym, by również dzwonili do bliskich. Na tym polega akcja TELEFON OBECNOŚCI. Bo najważniejsze jest to, że JESTEŚ.